lut 11 24

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Nasza Szkoła przystąpiła do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” dzięki wsparciu Powiatu Płockiego, który pozyskał środki finansowe w ramach Priorytetu 3 „Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Otrzymaliśmy dla Technikum w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku wsparcie finansowe w wysokości 15 000 zł, przy wkładzie własnym Powiatu 3 000 zł. Głównym celem Programu jest zwiększenie atrakcyjności oferty biblioteki , wzrost dostępności do pozycji poszukiwanych i chętnie czytanych przez młodzież, a tym samym wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Dzięki udziałowi w programie nasza szkolna biblioteka powiększyła swoje zbiory o 280 książek, w tym 10 audiobooków. Zakupione książki to lektury, nowości wydawnicze (zwłaszcza książki dla młodzieży) i historyczne (poświęcone historii Polski XX wieku). Zakupu dokonaliśmy na podstawie wyborów czytelniczych i preferencji zapisywanych na planszach w bibliotece. Wykaz książek został zaakceptowany przez Samorząd Szkoły oraz Radę Rodziców. Wszystkie nowo zakupione woluminy oznaczyliśmy pieczątką z logo projektu i wyeksponowaliśmy na specjalnym regale. W ramach realizacji programu zakupiliśmy także regały biblioteczne, czytniki e-booków oraz książki na nagrody dla laureatów konkursów bibliotecznych promujących czytelnictwo.
Podjęliśmy następujące działania promujące czytelnictwo:
Wystawy: Nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, ,, I książki mają swoje losy”, „ O bibliotece i książkach w…”, ,, Fantasty …w bibliotece”.
Obchody świąt czytelniczych:

 • Dzień Głośnego Czytania (głośne czytanie przez uczniów na poszczególnych lekcjach wybranych fragmentów literatury, wieczornica – wspólne czytanie w internacie szkolnym, wystawa ,,Zalety głośnego czytania” i „ Sławni ludzie czytają więcej”);
 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich;
 • Propagowanie czytelnictwa przez udział w akcji „Narodowe Czytanie 2023”;
 • Wspólne czytanie „II części Dziadów z Książnicą Płocką”;
 • Konkurs czytelniczy „Magiczny Świat Harrego Pottera”;
 • Kiermasz taniej książki;
 • „Grudniowy Kalendarz Książkowy”
 • realizacja projektu ,,Mity, legendy, podania – A jak to z Płockiem było?
  Zadania projektowe będą realizowane do końca roku szkolnego. Już wkrótce kolejny konkurs „ Na wszystko jest słowo”.
  Zachęcamy do wspólnych działań promujących czytelnictwo. Drodzy Uczniowie, odwiedzajcie naszą bibliotekę! Czytajcie książki!
  Poniżej, w załączniku lista książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku

ul. Kutnowska 30, 09-402 Płock

e-mail: zsrberg@poczta.onet.pl

Szkoła dla młodzieży

tel/fax: (24) 268-72-74


Szkoła dla dorosłych

tel: (24) 268-96-94

Rozkład dzwonków:

1. 08:00 - 08:45

2. 08:50 - 09:35

3. 09:40 - 10:25

4. 10:35 - 11:20

5. 11:30 - 12:15

6. 12:25 - 13:10

7. 13:25 - 14:10

8. 14:15 - 15:00

Projekt i realizacja strony: Michał Okoński, Mateusz Rybicki, Jakub Mikołajczyk kl. IV Ti (2016-2020) © ZSBERG | 2019

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie ZGODA