7 kwietnia 2021 roku, w Światowym Dniu Zdrowia, w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku odbył się Powiatowy Dzień Profilaktyki. Tematem tegorocznej edycji była depresja.Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Płocki – pan Mariusz Bieniek.
Badania socjologiczne pokazują, że w czasie pandemii co najmniej dwukrotnie wzrosła liczba Polaków zmagających się z depresją. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że liczba zachorowań na depresję wzrasta i prawdopodobnie w 2030 roku będzie to najczęściej występujące zaburzenie na świecie. Depresja to choroba, która może dotknąć każdego. Nie pyta o płeć, wiek czy sytuację ekonomiczną. W czasie przymusowej izolacji, braku kontaktów rówieśniczych, edukacji i pracy w formie online, także w przypadku dzieci i młodzieży coraz częściej „smutek staje się chorobą”.
Skala tego problemu zainspirowała organizatorki Powiatowego Dnia Profilaktyki – panią Wiolettę Róg i panią Annę Jeziórską, do stworzenia projektu edukacyjnego „Depresja – wiem, rozumiem, działam”, który był realizowany w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku od lutego bieżącego roku. W ramach projektu zorganizowano zajęcia dla młodzieży, konkursy, akcje informacyjne oraz uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach. Do udziału w konkursach zaproszono także uczniów i ich opiekunów z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie oraz kilkudziesięciu szkół podstawowych. Zakończeniem i podsumowaniem realizacji projektu był Powiatowy Dzień Profilaktyki, który z powodu obowiązujących obostrzeń odbywał się w formie online.
Uczestniczących w spotkaniu gości powitał Dyrektor Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku – pan Jacek Kłosiński, który także przybliżył zebranym cele i formy realizacji wspomnianego projektu edukacyjnego oraz pani Elżbieta Milewska – Wicedyrektor Szkoły. O potrzebie realizacji tego typu działań i konieczności docierania z informacjami na temat depresji do jak największej liczby odbiorców mówiła pani Iwona Sierocka – Wicestarosta Płocki oraz pani Małgorzata Struzik – Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku. Panie podkreślały także, że depresja nie może być tematem tabu i trzeba o niej mówić.
Gościem specjalnym i głównym prelegentem była pani Anna Morawska – Borowiec, psycholog i prezes Fundacji „Twarze Depresji”. W swoim wystąpieniu mówiła o przyczynach depresji, jej rodzajach, formach pomocy, działalności Fundacji oraz odpowiadała na pytania uczestników spotkania.
Organizowanym od wielu lat przez Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku Dniom Profilaktyki zawsze towarzyszyły spektakle przygotowane przez młodzież należącą do szkolnego Klubu Inicjatyw Twórczych. Mimo panującej sytuacji tego akcentu nie mogło zabraknąć także tym razem. Zebrani obejrzeli pięciominutową etiudę teatralną „Smutek i nadzieja” przygotowaną przez wspomnianą grupę.
W ramach obchodów Powiatowego Dnia Profilaktyki zostały ogłoszone trzy konkursy: plastyczny, fotograficzny oraz literacki w kategorii szkół ponadpodstawowych i szkół podstawowych. Ostatnim elementem środowego spotkania było ogłoszenie ich wyników. Nagrody dla laureatów ufundowały władze Samorządowe Powiatu Płockiego.
Komisja Konkursowa, powołana przez organizatora, dokonała w dniu 26.03.2021 roku oceny prac konkursowych i wyłoniła zwycięzców w następujących kategoriach:
Konkurs plastyczny na plakat o tematyce dotyczącej depresji – kategoria: szkoły ponadpodstawowe.
I miejsce – Natalia Stańczyk – uczennica Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie
II miejsce – Natalia Stelmaszczyk – uczennica Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku
III miejsce – Dominika Siekiera – uczennica Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie
Konkurs plastyczny na plakat o tematyce depresji – kategoria: szkoły podstawowe.
I miejsce – Zuzanna Brzuska – uczennica Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze
II miejsce – Oliwia Gabryś – uczennica Szkoły Podstawowej Nr 14 im. Prof. Władysława Szafera w Płocku
Konkurs fotograficzny – fotografia o tematyce poświęconej depresji – kategoria szkoły ponadpodstawowe.
I miejsce: Anna Koper – uczennica Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku
II miejsce: Sandra Wojciechowska – uczennica Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie
Konkurs literacki (wiersz, esej, opowiadanie) o tematyce poświęconej depresji – kategoria: szkoły ponadpodstawowe.
I miejsce: Patrycja Kaźmierczak – uczennica Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku
II miejsce: Kacper Kołecki – uczeń Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie
III miejsce: Aleksandra Szabanow – uczennica Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie
Konkurs literacki (wiersz, esej, opowiadanie) o tematyce poświęconej depresji – kategoria: szkoły podstawowe
I miejsce: Amelia Owczarek – uczennica Szkoły Podstawowej im. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Słupnie.
II miejsce; Wiktoria Rososińska – uczennica Szkoły Podstawowej im. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Słupnie.
Tegoroczny Powiatowy Dzień Profilaktyki zakończono podziękowaniami skierowanymi do Starosty Płockiego – pana Mariusza Bieńka za objęcie przedsięwzięcia Honorowym Patronatem oraz do pani Iwony Sierockiej – Wicestarosty Płockiego za obecność i wsparcie podjętych działań. Realizacja projektu edukacyjnego „Depresja – wiem, rozumiem, działam” nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc i życzliwe wsparcie przez Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku na czele z panią dyrektor Małgorzatą Struzik oraz przez Fundację „Twarze depresji” i panią prezes Annę Morawską – Borowiec. Pan Jacek Kłosiński zapewnił, że działania profilaktyczne dotyczące tematyki depresji będą w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej trwały nadal. Do młodzieży skierował natomiast apel, aby uczniowie nie bali się, szczególnie w obecnej sytuacji, prosić o pomoc i dzielić się swoimi problemami z wychowawcami, nauczycielami, specjalistami.