Podsumowanie praktyk zawodowych w ramach projektu ,,Sięgamy po więcej – uczniowie z Płocka na praktykach w Grecji”
,,Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca…”
Ryszard Kapuściński
Podróż – od tego wszystko się zaczęło. Polska, Słowacja, Węgry, Serbia, Bułgaria i ONA – Grecja – cel naszej wycieczki. Podróż – choć długa, mecząca, jednak przynosząca wiele doznań emocjonalnych poprzez zapierające dech w piersiach widoki – górzyste tereny, akweny wodne oraz oryginalne zabudowania.
Po wielogodzinnych trudach dotarliśmy w poniedziałek 14 września po południu do Nea Masangali, po to, by odbyć praktyki zawodowe w ramach projektu „Sięgamy po więcej – uczniowie z Płocka na praktykach w Grecji”, sfinansowanego ze środków UE. Zakwaterowaliśmy się w czteroipółgwiazdkowym hotelu Golden Sun położonym na wschodzie prefektury Larissa w centralnej Grecji w regionie Tesalia nad Zatoką Thermaikos Kolpos (Morze Egejskie),posiadającym prywatną plażę z leżakami. Po oficjalnym powitaniu przez właściciela obiektu, mogliśmy rozpocząć naszą grecką przygodę.
Każdego dnia mogliśmy przełożyć nasze
doświadczenie teoretyczne na praktykę. Sprawdzaliśmy swoje umiejętności na
recepcji, w dziedzinie house-keeping oraz w przygotowywaniu jedzenia, podawaniu
go i sprzątaniu hotelowej restauracji. Uczestniczyliśmy również w szkoleniu baristycznym
ucząc się samodzielnego przygotowania różnych kaw, np.: frappe, freddo espresso
oraz freddo cappuccino.
Dodatkowo zapoznaliśmy się z przydatnymi w przyszłej karierze zawodowej
programami komputerowymi, poznaliśmy
tajniki programowania robotów, programowania w języku Visual Basic for
Applications (VBA) in Excel oraz aplikacji w platformie Arduino. Mieliśmy również
okazję odwiedzić stajnię, gdzie uczyliśmy się pielęgnacji koni oraz
sprzątania boksów. Uczyliśmy się przygotowania podłoża dla
materiału nasadzeniowego oraz odwiedziliśmy
gospodarstwo utrzymujące stado kóz, gdzie zapoznaliśmy się z zasadami
utrzymania zwierząt, ich żywienia oraz przygotowywania pasz, a także z
technologią produkcji mleka i mięsa koziego. Uczestniczyliśmy w zajęciach
terenowych w owczarni, w której poznaliśmy zasady produkcji mleka owczego oraz
technologii chowu, w tym zasad żywienia, rozrodu i utrzymania oraz znakowania
zwierząt. Braliśmy udział w zbiorze winogron.
Jednak ,,nie samą pracą żyje człowiek”. W wolnym czasie realizowaliśmy program kulturowy i zwiedzaliśmy urocze, czarujące greckie miejscowości. Odwiedziliśmy, m.in. przepiękną wyspę Skiathos, z jej oryginalną, zabytkową zabudową; zwiedziliśmy „zawieszone między niebem, a ziemią” Meteory, które od 1981 r. znajdują się na liście zabytków światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedziliśmy też pracownię ikon, w której dowiedzieliśmy się, jak w tradycyjny sposób pisze się ikony bizantyjskie oraz zwiedziliśmy miasteczko w górach – Stary Pantaleimon, gdzie w małym sklepiku odkrywaliśmy nowe smaki z otaczających go lasów – miód z kasztana, z owoców koumaro czy grecką tradycyjną herbatę. Dodatkowo wybraliśmy się do Litochoro, gdzie odbyliśmy pieszą wędrówkę wąwozem prowadzącym do niedużego wodospadu, a następnie do Platamonas, w którym mogliśmy obejrzeć malownicze mariny.
Oczywiście nie zabrakło naszej aktywności w wodzie. Mogliśmy podziwiać słoneczną plażę oraz lazurowe wody Morza Egejskiego. Opalaliśmy się i spacerowaliśmy na plaży, graliśmy w siatkówkę lub pływaliśmy.
W przeddzień wyjazdu, 24 września, organizatorzy przygotowali dla nas wieczór grecki, podczas którego mieliśmy możliwość nauczyć się tańca narodowego Grecji u boku grupy ludowej, posłuchać koncertu greckiego zespołu oraz zintegrować się z młodzieżą z innej grupy.
Grecja oraz praktyki w greckich przedsiębiorstwach na długo pozostaną w naszej pamięci nie tylko ze względu na grecką kulturę, historię, przyrodę, kuchnię i obyczaje , ale przede wszystkim dlatego, iż stały się okazją do poznawania naszych możliwości i przełamania wszelkich barier, okazją do poznania ludzi, ich zwyczajów i tradycji, warunków pracy i życia w Grecji. Uczyliśmy się samodzielności, systematyczności, punktualności, ale także współpracy w środowisku wielokulturowym. Dzięki tym praktykom poszerzyliśmy nasze umiejętności zawodowe i zdobyliśmy doświadczenia zawodowe, a także doskonaliliśmy znajomość języka angielskiego. Dodatkowo przywieźliśmy niezapomniane wspomnienia, piękne zdjęcia i ciekawe pamiątki.
Dziękujemy Dyrekcji, Starostwu Powiatu Płockiego oraz organizatorom po stronie greckiej za zorganizowanie tego wyjazdu.