IMG_0406.jpgIMG_0414.jpgIMG_0418.jpgszkpan.jpgIMG_0407.jpgIMG_0408.jpgcontrast3.jpgIMG_0413.jpgIMG_0412.jpg

„Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych”

Projekt koncepcyjny ogrodu przydomowego

        W roku szkolnym 2018/2019 Katarzyna Krystek uczennica klasy IV trak była stypendystką  w  ramach   projektu  „Mazowsze –  stypendia  dla  uczniów  szkół zawodowych”. Celem głównym tego stypendium było opracowanie koncepcyjnego projektu ogrodu przydomowego. Efekt finalny mogli zobaczyć uczniowie podczas wystawy na holu naszej szkoły.


     11 czerwca 2019 roku podczas spotkania z klasą I tg Katarzyna Krystek przedstawiła wizualizację projektu ogrodu przydomowego wykonaną w programie Gardenphilia oraz  prezentację na temat „Historii ogrodów”. Młodsze koleżanki i koledzy z uwagą wysłuchali i obejrzeli efekty rocznej pracy Katarzyny oraz mieli okazję zapoznać się warunkami ubiegania się o stypendium.

STYPENDIA


Uwaga uczniowie - odbiór stypendium możliwy w dniach 2.07-22.07.2019 oraz od 20.08.2019 w godz. 7.30 - 14.00, pokój nr 3 (sekretariat Szkół dla Dorosłych).

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

     W środowy poranek 19 czerwca, w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku odbyło się uroczyste zakończenie  roku szkolnego. Apel tradycyjnie rozpoczął się od odśpiewania hymnu oraz
wystąpienia pana dyrektora Jacka Kłosińskiego.Następnie dyrektor wraz z wychowawcami klas wręczyli najlepszym uczniom  nagrody i wyróżnienia. W bieżącym roku szkolnym najwyższą średnią uzyskała uczennica klasy 2 tw - Zuzanna Strzelczak, otrzymując tym samym nagrodę Rady Rodziców. Po nagrodzeniu uczniów nastąpił wzruszający moment pożegnania pani Ewy Kopycińskiej – Przewodniczącej Rady Rodziców. W kolejnej części apelu ponownie głos zabrał dyrektor szkoły, informując uczniów o bezpiecznym spędzaniu czasu wolnego, przestrzegając przed zagrożeniami podczas wakacji. Na koniec uroczystości z krótką inscenizacją pt.: „Bezpiecznych wakacji”, wystąpili uczniowie klas drugich, życząc zebranym udanego wypoczynku.


Marzena Markiewicz

WYJAZD DYDAKTYCZNY

     Uczniowie klasy I tr pod opieką pana Pawła Głowackiego brali udział w wyjeździe dydaktycznym, celem którego  było  poznanie różnych systemów nawodnień roślin uprawnych. Z takiej możliwości mogli skorzystać w gospodarstwie pana Bartłomieja Grześkiewicza w miejscowości Goławin (pow. płoński), w którym uprawia się głównie truskawki, kapustę pekińską oraz brokuły. Młodzież zapoznała się z systemem nawodnień kroplowych oraz deszczownianych. Uczniowie zostali oprowadzeni po gospodarstwie, mogli zobaczyć przechowalnię, w której to składowane są płody rolne, park maszynowy, a także zobaczyć jak wygląda nowoczesna technologia uprawy truskawki jednorocznej w tunelach o specjalnym podłożu.


Paweł Głowacki

FESTYN DZIECI I MŁODZIEŻY

„Kto wiele piękna doznał w życiu
Ten też powinien wiele
Z siebie za to dać”
Albert Schweitzer


    Tradycyjnie w czerwcu młodzież z Koła Żywieniowego oraz SKKT PTTK TROPOS zajęła się cateringiem na XVIII KRAJOWY INTEGRACYJNY FESTYN DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ „Nadzieja 2019”. Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik i Starosta płocki Mariusz Bieniek.
Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: Marii Dobrzenieckiej,  Alicji Jędrzejak, Marioli Madej, przygotowali dla uczestników festynu przyjecie w plenerze. Nad wszystkim czuwał dyrektor Jacek Kłosiński. Młodzież serwowała potrawy z grilla, tradycyjne kanapki ze smalcem i ogórkiem, napoje, owoce,  no i oczywiście słodycze. Atmosfera była gorąca dosłownie i w przenośni, ale młodzież z Zespołu Szkół Leokadii Bergerowej jak zawsze spisała się na medal.

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

     26 kwietnia w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas czwartych. Tegorocznych absolwentów żegnała dyrekcja, rada pedagogiczna, pracownicy administracji i obsługi, rodzice i młodsi koledzy. Pan dyrektor Jacek Kłosiński gratulował młodzieży ukończenia szkoły, dziękował za wspólnie spędzone lata i osiągane sukcesy, życzył wytrwałości i odwagi w dążeniu do celów oraz powodzenia podczas egzaminów maturalnych. Gratulacje i życzenia przekazała również Pani Ewa Kopycińska - Przewodnicząca Rady Rodziców. Pan dyrektor wraz z wychowawcami klas (panią Moniką Orzechowską, panią Bożeną Dzierżanowską, panią Grażyną Zwierzchowską i panią Mariolą Madej) wyróżnił uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce oraz w innych dyscyplinach. Nagrodę za najwyższe wyniki w nauce otrzymała Paulina Morawska. Nie zabrakło również podziękowań dla rodziców uczniów klas czwartych. Dyrektor dziękował im za trud włożony w edukację dziecka oraz za doskonałą współpracę ze szkołą.  Przyszedł też czas na podziękowania ze strony maturzystów dla dyrekcji, nauczycieli i wychowawców, pracowników szkoły oraz koleżanek i kolegów. W imieniu absolwentów wystąpili: Ada Żurawska i Albert Chodorowski.
    Piątkową uroczystość zakończył program słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów klasy 3 tgr i 3 tw. Młodzież podziękowała starszym kolegom za wspólnie spędzony czas, życzyła sukcesów i realizacji marzeń oraz częstych powrotów w mury naszej szkoły, a także wręczyła drobne upominki. Na koniec, specjalnie dla maturzystów zabrzmiał ostatni dzwonek. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na spotkania z wychowawcami, wspólne zdjęcia...

 

SPOTKANIE Z NAUKĄ POPRZEZ ODKRYWANIE I DOCIEKANIE NAUKOWE

      28 marca 2019 r. w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku odbył się I Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „Spotkanie z nauką poprzez odkrywanie i dociekanie naukowe”. Konkurs został objęty honorowym patronatem Starosty Płockiego Mariusza Bieńka. Zebranych gości powitał Pan Dyrektor Jacek Kłosiński, dokonując jednocześnie oficjalnego otwarcia konkursu.
     Konkurs skierowany był do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz klas trzecich gimnazjum. Zadaniem dwuosobowego zespołu było wykonanie eksponatu do wielokrotnego użytku, w celu lepszego zapamiętywania, zrozumienia, odkrywania praw, zjawisk przyrodniczych i matematycznych.
      Barwne doświadczenia z użyciem czerwonej kapusty w wykonaniu uczennic klasy II Technikum Weterynarii: Zuzanny Strzelczak i Renaty Kamińskiej z  Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku pod kierunkiem Pani Justyny Wójcik przeniosły nas w świat nauk przyrodniczych poprzez dociekanie i odkrywanie naukowe. Uczestnicy konkursu dzięki wspaniałym pokazom naukowym sprawili, że każdy z nas mógł wybrać się w niezapomnianą podróż poprzez świat nauk przyrodniczych.
     Młodzi odkrywcy zabrali nas nie tylko w podróż po Wszechświecie, ale także zapoznali  się z budową komórek, szkieletem człowieka, elektromagnesem, budową atomu, erupcją wulkanu, budową skóry człowieka, zaćmieniem Księżyca, układem okresowym pierwiastków i światem niesamowitej iluzji.


Wręczenie nagród poprzedził pokaz naukowy z ciekłym azotem w wykonaniu uczniów Marty Rucińskiej, Natalii Uzarskiej, Michała Goszczyńskiego członków Koła Chemicznego Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, pod kierunkiem Pani Elżbiety Milewskiej.
NAGRODY I PODZIĘKOWANIA z udział w konkursie wręczył Pan Dyrektor Jacek Kłosiński i Pani Elżbieta Milewska.

Czytaj więcej: SPOTKANIE Z NAUKĄ POPRZEZ ODKRYWANIE I DOCIEKANIE NAUKOWE

VIII edycja konkursu „Mnie ta ziemia od innych droższa…”

      Już po raz ósmy uczniowie szkół z Płocka oraz powiatu płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego wzięli udział w konkursie „Mnie ta ziemia od innych droższa…”. Myślą przewodnią tegorocznej edycji były słowa z wiersza Władysława Broniewskiego: Oto mi serce pęka w dalekich i obcych stronach.

     Organizatorami konkursu są Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku oraz Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. gen. Józefa Hallera w Płocku. Konkurs pod patronatem Starosty Płockiego i Prezydenta Miasta Płocka ma na celu propagowanie twórczości Władysława Broniewskiego. Wśród kategorii konkursowych są: tłumaczenie wiersza płockiego poety na języki angielski, niemiecki, włoski i francuski, esej interpretacyjny, słuchowisko inspirowane poezją Broniewskiego oraz piosenka poetycka. W konkursie wzięli udział uczniowie z 14 szkół płockich.

I miejsce za tłumaczenie na język niemiecki wiersza Władysława Broniewskiego zdobyła uczennica naszej szkoły Daria Długołęcka z klasy 1 Ti.
      Gratulujemy.

Bieg do przyszłości

        Po raz czwarty Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku zorganizował Targi Edukacyjno – Zawodowe ,,Bieg do przyszłości”. Zostały one objęte honorowym patronatem Starosty Płockiego Mariusza Bieńka.

      22 marca 2019 r. uczniowie klas trzecich i czwartych mogli zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną szkół wyższych, urzędów pracy oraz ofertami firm, prezentujących swoje produkty na przygotowanych stoiskach. Zebranych gości powitał Dyrektor Szkoły Jacek Kłosiński, dokonując oficjalnego otwarcia Targów.

Następnie głos zabrał Pan Lech Dąbrowski – Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku, kierując do młodzieży życzenia podjęcia właściwej decyzji, dotyczącej ich przyszłości zawodowej. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło m.in.: Małgorzaty Struzik – Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku, Marioli Dudy – Dyrektora Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Płocku, Małgorzaty Bombalickiej – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku, Marty Lewandowskiej – Rzecznika Komendy Miejskiej Policji w Płocku, starszego kapitana Edwarda Mysery z Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, porucznika Wojciecha Januszewskiego z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku, majora Ireneusza Fudały z 64. Batalionu Lekkiej Piechoty w Płocku.

Czytaj więcej: Bieg do przyszłości

MISTRZ NIEMIECKIEJ GRAMATYKI

     W środę 27 lutego uczennice klasy III TW kolejny raz brały udział w konkursie z języka niemieckiego "Grammatikmeister", czyli"Mistrz Gramatyki ".Organizatorem konkursu jest XXII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jose Marti w Warszawie. Patronat honorowy nad konkursem ma Marszałek Województwa Mazowieckiego. Natomiast patronat medialny nad konkursem ma nauczycielka , metodyk języka niemieckiego Pani Anna Życka.
Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie zainteresowań językiem niemieckim, a także motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy dotyczącej gramatyki języka niemieckiego oraz wzbudzanie w uczniach rywalizacji prowadzącej do osiągnięcia jak najlepszych wyników.
Konkurs składa się z dwóch etapów: pierwszego - szkolnego i drugiego - finału w siedzibie Organizatora w Warszawie. Uczennice naszej szkoły napisały test pierwszego etapu i czekają na wyniki do 11 marca. Trzymamy kciuki za Natalię, Olę i Klaudię oraz czekamy na  ogłoszenie wyników. Drugi etap odbędzie się 22 marca.

Opracowała:Jolanta Żabka - nauczyciel języka niemieckiego

WYBIERAM WYBORY

      26 lutego w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”. Organizatorami konkursu są Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze. Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Uczestnicy konkursu szkolnego mieli za zadanie wypełnienie testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 25 pytań.   Do kolejnego etapu zakwalifikują się uczniowie, którzy zdobędą co najmniej 22 punkty. Szkołę reprezentowały następujące osoby: Patrycja Grzelecka, Anna Koper, Monika Maliszewska, Daniel Szulkowski, Roksana Górska, Anna Smykowska, Julia Sobczyńska, Daniel Nowicki, Łukasz Laskowski, Jakub Kwiatkowski.
Marzena Markiewicz

OLIMPIADA I II MIEJSCE

       W dniu 28 lutego 2019 r. uczennice Aleksandra Krauze i Patrycja Pańczyk z kl. 3tgr brały udział w etapie Okręgowym  III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie, której organizatorem jest Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie. Odnieśliśmy sukces, gdyż zespół zajął II miejsce. Pod kierunkiem p. Ewy Stompor uczennice przygotowały multimedialną prezentację nt."Rodzina - tu wszystko się zaczyna".
Eliminacje Okręgowe dla szkół z województwa mazowieckiego odbyły się w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych Nr. 1 w Warszawie. Czas prezentacji wynosił 10 minut a ocenie podlegał zarówno przygotowany materia,ł jak i sposób jego prezentacji. Ola i Patrycja odpowiadały również na 3 pytania dotyczące problematyki zagadnień i znajomości wykorzystanej w pracy literatury. Zespół otrzymał dyplom zaś nauczyciel podziękowanie za przygotowanie uczniów. Gratulujemy.
Ewa Stompor

MATEMATYKA I ZABAWA? WŁAŚNIE TAK!

      11 marca, w naszej szkole, odbył się finał XV edycji konkursu matematycznego Wesoła Logika.

Celem konkursu jest rozbudzanie zamiłowania do łamigłówek matematycznych, logicznych i liczbowych oraz pokazanie, że matematyka to nie tylko trudne twierdzenia, zawiłe rachunki i przekształcenia, ale także... MIŁA ZABAWA (a kto by tej oczywistości się sprzeciwił, tego nauczycielki matematyki wzywają do walki na twierdzenia i przekształcenia, wzory i obliczenia, pierwiastkowanie i potęgowanie, całki i różniczki, funkcje kwadratowe i liniowe, wielomiany i dwumiany, sinusy i cosinusy... aż do ostatniego tchu).

W finale wzięło udział 22 uczniów, którzy zmierzyli się z zadaniami przygotowanymi przez Panie: Bożenę Dzierżanowską i Annę Kiełbasę.

Ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 14 marca br. na uroczystym apelu z okazji Dnia Liczby Pi (π).

DZIEŃ LUDOLFINY

     14 marca przeszedł do historii naszej szkoły jako „Dzień ludolfiny”. Ludolfina? Czyżby chodziło o imię nowej uczennicy będącej uosobieniem wdzięku, mądrości, inteligencji i wszelkich innych cnót wartych uwagi? Jednak nie… Pod tą wdzięczną nazwą kryje się najsłynniejsza liczba świata, znana też jako „liczba Pi” lub „stała Archimedesa”.


Dlaczego ów „Dzień ludolfiny” przypada na czternastego marca? Otóż liczba Pi w przybliżeniu równa jest 3.14, a tak właśnie w notacji amerykańskiej zapisuje się datę 14 marca (Amerykanie najpierw wymieniają miesiąc, potem dzień). Liczba Pi jest definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. A skąd nazwa Ludolfina? Otóż Ludolph van Ceulen, holenderski matematyk pochodzenia niemieckiego, w 1596 roku podał wartość liczby π z dokładnością do 20 miejsc po przecinku. Potem (dzięki pomocy żony!) rozszerzył swój wynik do 35 miejsc określając wartość liczby na: 3,14159265358979323846264338327950288 (w dowód uznania wynik ten wyryto na nagrobku matematyka).

Czytaj więcej: DZIEŃ LUDOLFINY

SKKT PTTK TROPOS

       W marcu SKKT PTTK TROPOS zorganizowało spotkanie z panem Bernardem Milewskim (podróżnikiem, założycielem klubu turystyki kolarskiej BENEQTEAM, przewodnikiem PTTK). Pasjonat turystyki rowerowej opowiadał o podróżach po Skandynawii, Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii oraz oczywiście po Polsce. Opowieści urozmaicone były pokazem pięknych zdjęć, będących pamiątką z niezapomnianych kolarskich wojaży.

NIE ŻYJE ABSOLWENT NASZEJ SZKOŁY

„Odszedłeś tak nagle,
pozostawiając smutek i wielki żal…
A chcielibyśmy tak wiele dokonać.
W naszych sercach trwać będziesz na zawsze.”

    Z wielkim bólem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego absolwenta - Damiana Szatkowskiego. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w sobotę, 9 marca 2019 roku o godzinie 13:00, w kościele w Bielsku.
Niech spoczywa w pokoju!

Rajd „ SZLAKAMI POWSTANIA STYCZNIOWEGO”

       W lutym członkowie SKKT PTTK TROPOS brali udział w zimowym rajdzie „SZLAKAMI POWSTANIA STYCZNIOWEGO”. Młodzież  poznała burzliwe dzieje grodu mazowieckiego oraz miejsca pamięci narodowej i  zabytki pięknego miasta Płocka. Po jednym z najstarszych miast w Polsce oprowadzała nas przewodnik PTTK pani Maria Dobrzeniecka. W rajdzie wzięli udział uczniowie z klas: Iż, IIż, IIIż, IIIw, IVż. W klasyfikacji szkół średnich zajęliśmy zaszczytne II miejsce :)

WYBIERAM WYBORY

    26 lutego w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”. Organizatorami konkursu są Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze. Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Uczestnicy konkursu szkolnego mieli za zadanie wypełnienie testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 25 pytań.  

Do kolejnego etapu zakwalifikują się uczniowie, którzy zdobędą co najmniej 22 punkty. Szkołę reprezentowały następujące osoby: Patrycja Grzelecka, Anna Koper, Monika Maliszewska, Daniel Szulkowski, Roksana Górska, Anna Smykowska, Julia Sobczyńska, Daniel Nowicki, Łukasz Laskowski, Jakub Kwiatkowski.
Marzena Markiewicz

KOLEJNE SUKCESY

    Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach naszych uczennic. W ogólnopolskim konkursie „Mój las” - organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody i Lasy Państwowe Natalia Uzarska z klasy 3 tw zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej na etapie regionalnym, wykonując bardzo obszerną, albumową  pracę na temat ”Drewno wczoraj, dziś i jutro”. Praca ta została zakwalifikowana do etapu centralnego więc trzymamy kciuki za Natalię.


   W konkursie ornitologicznym „Mój ulubiony ptak”  również organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody Natalia  Uzarska  oraz Paulina Pinkowska z klasy 2 tw zajęły  ex aequo III miejsce w etapie regionalnym. Gratulujemy i zachęcamy wszystkich do udziału w konkursach.

Justyna Wójcik

Studniówka 2019

    W sobotni wieczór, 26 stycznia 2019 roku, uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku wraz z nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi, jak tradycja nakazuje „100 dni przed maturą”,  bawili się na Balu Studniówkowym.

   Uroczysty bal w „Złotej Komnacie” w Brochocinie rozpoczęli uczniowie klas czwartych, kierując podziękowania w imieniu swoich koleżanek i kolegów na ręce dyrekcji, wychowawców, nauczycieli i rodziców. 
   W imieniu rodziców przemówiła pani Ewa Kopycińska – przewodnicząca Rady Rodziców, dziękując dyrekcji, radzie pedagogicznej za cały trud włożony w przygotowanie młodzieży do dorosłego życia
   Oficjalnego otwarcia studniówki dokonał pan Jacek Kłosiński - dyrektor Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku serdecznie witając wszystkich zebranych, a szczególnie Pana Lecha Dąbrowskiego - Przewodniczącego Rady Powiatu Płockiego,  na ręce którego złożył podziękowania dla Samorządu Powiatu Płockiego za pomoc i wsparcie potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania szkoły.
   Pan Przewodniczący w ciepłych słowach pogratulował maturzystom, życzył powodzenia na nadchodzącym egzaminie, podkreślił znaczenie tego wydarzenia w życiu młodego człowieka. Złożył wszystkim zebranym serdeczne życzenia w imieniu Starosty Płockiego Pana Mariusza Bieńka i całego Zarządu Powiatu. 
   Bal rozpoczął się tradycyjnym polonezem. Każda z klas przygotowała dodatkowo swoją własną aranżację tańca. Wspaniała zabawa trwała do białego rana zgodnie ze słowami poety: „Serdeczny druhu przybywaj; Wesela z nami zażywaj! Skończymy o pianiu kura, Później już tylko ...matura!!!"

"DREIMAL DEUTSCH"

     W dniu 11 stycznia br. 16 uczniów z klas: 2 TW, 3 TW i 3 Ti pisało test etapu szkolnego Mazowieckiego Konkursu Wiedzy Realioznawczej o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego  "Dreimal Deutsch". Konkurs jest organizowany corocznie przez: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, IV LO im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz głównego partnera konkursu Wydawnictwo Nowa Era.
    To już siódma edycja konkursu, którego celem jest  między innymi rozwijanie zainteresowań językiem niemieckim, podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu realioznawstwa krajów niemieckiego obszaru językowego a także rozwijanie kompetencji lingwistycznej i interkulturowej uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury i języka.
    Konkurs jest przeprowadzany po raz drugi w naszej szkole i cieszy się już dużą popularnością. Obejmuje on 3 etapy, które odbywają się w języku niemieckim. Test składa się z 25 pytań zamkniętych. Uczniowie z największą liczbą punktów zostaną zakwalifikowani do II etapu, który odbędzie się 21 marca.
Życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom konkursu.
Opracowała Jolanta Żabka

Z ŻYCZENIAMI W HOSPICJUM

    Dziś nasz Święty Mikołaj (Mateusz Jagoda) wraz z dwoma elfami  (Ania Koper i Patrycja Grzelecka) i opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariusza odwiedził płockie Hospicjum Caritas, aby złożyć świąteczne życzenia i podarować chorym drobne upominki.

 

"PAKA DLA RODAKA" - fotorelacja

    Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku  zaangażowali się w akcję charytatywną „Paka Dla Rodaka”, organizowaną przez Fundację Rozwoju Mikrospołeczności „Per Aspera Ad Astra”.
    Jak wiemy, ww. przedsięwzięcie polega na zorganizowaniu w placówkach oświatowych zbiórki żywności oraz środków chemicznych i zabawek, a następnie segregacji i pakowaniu ich w odpowiednie kartony. Tak przygotowane paczki wędrują do naszych Rodaków w różnych krajach. W tym roku prezenty powędrowały do rodzin mieszkających na Ukrainie.


    Jednym ze sponsorów wyjazdu był Mariusz Bieniek – Starosta Płocki.
    Podróż w składzie: p. Marzena Markiewicz, p. Wioletta Róg, Michał Goszczyński, Klaudia Spryszyńska, Marta Rucińska, rozpoczęliśmy 12 grudnia br. Po pożegnaniu nas przez Prezydenta Miasta Płocka wyruszyliśmy w długą drogę.
   Pierwszym punktem wyjazdu było spotkanie z prezes Żytomirskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, panią Wiktorię Laskowską-Szczur. Po ciepłym powitaniu udaliśmy się na krótki spacer po Żytomierzu. Wieczorem czekała na nas niezwykle wzruszająca niespodzianka; koncert kolęd i pastorałek, w wykonaniu uczniów polskich szkół na Ukrainie. Po części artystycznej wręczyliśmy uczestnikom prezenty i złożyliśmy świąteczne życzenia. Drugi dzień rozpoczęliśmy od przyjazdu do Berdyczowa. Tu powitał nas przeor klasztoru. Po wysłuchaniu wykładu na temat historii miasta i zakonu udaliśmy się do Muzeum Josepha Conrada w Berdyczowie. Na koniec wręczyliśmy zebranym Rodakom przywiezione prezenty i wspólnie zaśpiewaliśmy polskie kolędy. Po powrocie do Żytomierza kontynuowaliśmy obdarowywanie paczkami, ale tym razem odwiedzając Polaków w ich domach.
   Tu również nie brakowało serdecznych powitań, czułych słów i wzruszających opowieści. Kolejnego dnia rankiem wyruszyliśmy do Lwowa. Po przyjeździe i zakwaterowaniu mieliśmy czas na zwiedzanie i podziwianie uroków lwowskiej starówki. Następny dzień rozpoczęliśmy od wyjazdu na Cmentarz Łyczakowski, gdzie złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze na grobach polskich żołnierzy. W atmosferze zadumy udaliśmy się na mszę św. Potem już tylko krótka chwila na pamiątkowe zdjęcia i droga powrotna do Płocka.
    Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do swoich rodzin, przyjaciół, znajomych, jednak czas spędzony z Rodakami, chwile wspomnień, łzy wzruszenia pozostaną z nami  na zawsze.
Następna akcja już za rok .
Marzena Markiewicz

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

     19 grudnia 2018 roku nasza szkoła po raz pierwszy miała okazję uczestniczyć w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Symbolizuje ono najwyższe wartości, które są ważne dla każdego człowieka, czyli miłość, przyjaźń i braterstwo. Przedstawiciele naszej szkoły: Patrycja Pańczyk, Natalia Krystecka, Zuzanna Strzelczak, Natalia Fuksińska, Wiktor Ablewski oraz Michał Goszczyński wraz z panią Wiolettą Róg i panią wicedyrektor Elżbietą Milewską mieli przyjemność obejrzeć przedstawienie przygotowane przez zuchy, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku.

Po zakończonym występie odbyło się przekazywanie Światełka Pokoju, które zostało przewiezione do naszej szkoły z Zespołu nr 5 w Płocku. Światło to zagości na szkolnych stołach wigilijnych, by nieść radość z przyjaznych chwil oraz by otworzyło nasze serca   w tych świątecznych dniach.

Zuzanna Strzelczak

© mg@zsberg.edu.pl 2014 Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku - Nasza strona używa" ciasteczek":) - plików cookies