IMG_0407.jpgIMG_0412.jpgszkpan.jpgIMG_0413.jpgIMG_0414.jpgIMG_0408.jpgIMG_0418.jpgIMG_0406.jpgcontrast3.jpg

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      Z okazji Narodowego Święta Niepodległości spotkaliśmy się na uroczystym apelu, którego myślą przewodnią było hasło: „Wolność to dar i zobowiązanie”.

Tegoroczny apel poświęcony był kobietom, które przez stulecia udowadniały, że w wielu życiowych sytuacjach radzą sobie nie gorzej niż mężczyźni. W warunkach ekstremalnych, w obronie Ojczyzny, zdolne były poświęcić swoje mienie, zdrowie, a nawet życie.


    Minione pokolenia mężczyzn i kobiet płaciły wielką cenę, abyśmy mogli cieszyć się wolnością jako naród. Żyjemy w wolnym państwie, które pozostawało marzeniem tych, którzy doświadczali zaborów, okupacji czy komunistycznego reżimu. Pamiętając Polakach i Polkach, którzy wytyczyli dla nas szlak wolności, przyjmujmy tę wolność jako cenny dar i zobowiązanie. Zobowiązanie do kształtowania naszej rzeczywistości tak, aby nasz świat, ten bliski – codzienny – i ten nieco dalszy, był coraz lepszym miejscem do życia.

Część artystyczną apelu przygotowała Pani Monika Orzechowska z uczennicami technikum.

"CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE..."

      Uczniowie naszej szkoły, tradycyjnie już, wzięli udział w organizowanej przez Książnicę Płocką im. Władysława Broniewskiego akcji czytania II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Młodzież z klasy 1 Pi, 1 Ti, 2 Tw i 4 tgr czytała dzieło z czasów romantyzmu. Jak zawsze zadbaliśmy o to, aby "Dziady" były "łatwe, przyjemne i zrozumiałe". Odpowiednia scenografia i stroje pozwoliły na stworzenie odpowiedniego nastroju, a zaangażowanie  uczniów umożliwiło aktywne poznawanie treści lektury.


ZAJĘCIA W STAJNI

      W dniach 21-25 października uczniowie klas I, II oraz III, w zawodzie technik rolnik, uczestniczyli w zajęciach praktycznych z „Prowadzenia produkcji zwierzęcej” zorganizowanych na terenie stajni w Borowiczkach-Pieńkach przez nauczyciela – Marka Mokosa.

Dla większości uczniów był to pierwszy w życiu kontakt z końmi. Podczas ćwiczeń omawiane były zagadnienia związane z chowem i hodowlą koni, w szczególności: rasy i maści, warunki utrzymania, żywienie, rozród, pielęgnacja zwierząt i sprzętu. Młodzież miała także okazję do bezpośredniego kontaktu z końmi, uczestniczyła w ich pielęgnacji i karmieniu. Szczególne podziękowania kierujemy do Małgorzaty i Piotra Nowaczuk - właścicieli stajni – za możliwość przeprowadzenia zajęć z końmi, za dużą dawkę wiedzy praktycznej przekazanej młodzieży, a przede wszystkim za wyrozumiałość, cierpliwość oraz miłą i życzliwą atmosferę.
- Marek Mokos.

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY

      Społeczność Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku już po raz drugi włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, które w tym roku organizowane było pod hasłem ,,Pasja, profesja, powołanie”. Przez tydzień (21 – 27 października 2019 r.) uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych uczestniczyli w różnych wydarzeniach, spotkaniach oraz zadaniach poświęconych planowaniu swojej kariery i zarządzaniu życiem zawodowym.
    Pierwszego dnia obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, 21 października 2019 r,  młodzież uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez doradców zawodowych Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Płocku. Podczas spotkania uczniowie zdobyli informacje   o rynku pracy oraz przy wsparciu doradców mogli odpowiedzieć na pytanie – jak może wyglądać ich dalsza droga zawodowa?.  
   Wtorek 22 października 2019r. rozpoczął się od konkursu wiedzy skierowanego do uczniów klas czwartych. Młodzież pracowała w pięcioosobowych grupach. Konkurs  składał się z dwóch części. W pierwszej zadaniem młodzieży było rozszyfrowanie łamigłówki z doradztwa zawodowego, uszeregowanie zawodów pod względem możliwości ich wykonywania oraz stworzenie hasła dotyczącego planowania swojej kariery zawodowej. Druga część to test wiedzy z zakresu  prawa pracy i przepisów bhp.


Czytaj więcej: OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY

NAUCZYCIEL Z PASJĄ

     W sobotę (19.10), w malowniczej scenerii Mierzei Kurońskiej na Litwie, odbyła się kolejna edycja imprezy Trail Kuršių Nerija. Mierzeja Kurońska, czyli po litewsku Kuršių Nerija, za sprawą walorów przyrodniczych wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

     Wśród piaszczystych wydm, na szerokich plażach i pośród sosnowo-brzozowego lasu, na trasie liczącej 68 km, biegł Pan Krzysztof Kamiński – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół im. L. Bergerowej w Płocku. Swój bieg ukończył z czasem 6:46:45 i uplasował się na 21 miejscu! Meta biegu znajdowała się w Kłajpedzie – najstarszym mieście Litwy i jednym z najstarszych na wschodnim wybrzeżu Bałtyku.

      Panu Krzysztofowi gratulujemy pasji do biegania, którą skutecznie zaszczepia wśród kolejnych roczników młodzieży szkolnej. Brawo, Krzysiu!


Zdjęcia pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/trailkursiunerija/

INTEGRACYJNA WĘDRÓWKA DO ŁĄCKA

        Grupa uczniów pierwszych klas (1Pi i 1tw) pod czujnym okiem wychowawców (Pani Justyna Wójcik i Pan Piotr Syska) wyruszyła leśnym szlakiem do Łącka. Celem wyprawy była siedziba Nadleśnictwa Łąck i znajdująca się tam izba edukacji przyrodniczej. Przewodnikiem po leśnych ścieżkach był Pan Krzysztof Kamiński, który potraktował wędrówkę jako trening przed zbliżającą się (19.10) rywalizacją, na dystansie ponad 60km, na terenie Mierzei Kurońskiej. Taka pasja, cóż począć…

   Trasa wiodła w otoczeniu mieniących się barwami jesieni drzew, a blisko dwugodzinny spacer został spożytkowany na miłe rozmowy i poszukiwanie grzybów. Uczniowie, od czasu do czasu, zaskakiwali nauczycieli swoją dociekliwością. Z ich ust padały pytania: „Daleko jeszcze?”, „A daleko jeszcze?”, „Jak długo jeszcze?”… A nauczyciele starali się ze wszystkich sił, by nie pozostały one bez odpowiedzi. Wszak nie godzi się nauczycielowi zostawić uczniów w stanie niewiedzy…


     I tak, zachwycając się pięknem jesiennego lasu, zbierając i fotografując grzyby, wśród rozmaitych tematycznie rozmów, udało się dotrzeć do Łącka. Korzystając z fachowej opieki pracownika Nadleśnictwa młodzież wysłuchała pogawędki o lesie i jego mieszkańcach. A na koniec było ognisko. Ubogacona w wiedzę i posilona, pieczonymi w ogniu kiełbaskami, grupa wróciła szczęśliwie do szkoły. A uczniowie snują już plany na kolejne wyprawy, wycieczki i wyjazdy edukacyjne, których z pewnością nie zabraknie w tym roku szkolnym.

© mg@zsberg.edu.pl 2014 Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku - Nasza strona używa" ciasteczek":) - plików cookies